Aromaterapi Bilgi BankasıUÇUCU YAĞ BİLGİ BANKASI


Bergamot Uçucu yağı dengeleyici , rahatlatıcı ve kaygı azaltıcı etkileri ile bilinmektedir.

Mükemmel bir şekilde tazeleyici ve dengeliyicidir. Vücudun dinç bir şekilde uyanması için gerekli etkiyi sağlar. Yüz ve Vücut masajında kan dolaşımını hızlandırır ve sinüsleri temizler.Kasları ısıtarak ,vücudu yumuşatır. Kararsızlığı azaltır.

(Mentha × piperita)
Klasik sindirim sistemi rahatlatıcıdır. Mide bulantısını , hazımsızlığı ve gaz problemlerini azaltmak için kullanılır.Seyretilmiş şekilde cilt için rahatlatıcı ve soğutucudur.Evde , Araçta dikkat dağılımını önlemek için çok etkilidir. Dezenfektasyon için ilk yardımda kullanılması tavsiye edilir.

(Mentha spicata)

Kıvırcık Nane Uçucu yağı yatştırıcı , mid eve başağrısı azaltıcı olarak bilinmektedir.Cajeput Uçucu Yağı oldukça ısıtıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Buharıyla sinüsleri ve hava yollarını açarak daha derin nefes almanızı sağlar. Dezenfektan özelliği ile sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırır.
Champaca Uçucu yağı çok yönlü olarak rahatlatıcı , stress azaltır ve mutluluk hissi uyandırır.

Zihinsel uyarıcıdır. Mükemmel bir sindirim kolaylaştırıcıdır. Mide Bulantısı , Hazımsızlık ve Bulantı tedavilerinde kullanılır. Anti Bakteriyel özelliğinden dolayı iltihap tedavilerinde tercih edilir , Kas ağrısı , eklem ağrıları için önerilir.

(Melaleuca alternifolia)

Çay Ağacı uçucu yağı , Sinüzit ve Astım için mükemmel bir rahatlatıcıdır.  Yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.


Frangipani Kişisel güven ve rahatlığı sağlar. Sosyal ortamlarda ifade rahatlığı ile birlikte duygusal olarak ikili ilişkilerde rahatlık sağlayacaktır.

Canlandırıcı ve yenileyici özelliği bulunan greyfurt yağı ile zihninizi rahatlatın. Narenciye özelliğinden dolayı yüksek miktarda C vitamin içermektedir.Sivilceli ve tıkanmış ciltler için çok etkilidir.

Metabolizmayı hızlandırır. Farkındalık ve algıda seçiciliği güçlendirir.

Gül Uçucu yağı rahatlatıcı , stress azaltıcı , Afrodizyak ve bayanlarda hormonal istek arttırımı için tavsiye edilmektedir.

Hint Lotusu Uçucu yağı enerji verici , yatıştırıcı ve kişisel tatmini arttırır.

İncir Çayı Uçucu Yağı Rahatlatıcı özelliğe sahiptir.


Kara Biber Uçucu Yağı uyarıcı , enerji verici ve dengeleyici özelliğe sahiptir.

Doğal içeriliği ile antibakteriel , mantar önleyici , virus önleyici etkileri bulunmaktadır. Yanıkların, Sivilcelerin , Böcek ısırıklarının tedavisinde çok etkilidir. Baş ağırısına karşı yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Limon Uçucu yağı antideprasan olarak bilinmektedir. Gün içinde moral arttırıcı , depresyon ve yorgunluk hissini azaltarak mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Lemongrass (Limon otu) uçucu yağı temizleyici , yenileyici , stres azaltıcı ve mükemmel derece sivrisinek kovucu özelliğe sahiptir.

Mavi Papatya Uçucu Yağı super rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliği ile bilinmektedir. Depresyon ve Sinirlilik durumlarında rahatlamak için kullanılabilir.

Mandalina Uçucu Yağının uykusuzluk problemini azaltıcı ve vücuda detox özelliği bulunmaktadır.

Neroli uçucu yağı sinir gerginliğini yatıştırır , canlandırır, özgüveni arttırır ve bayanlarda aybaşı rahatsızlığını azaltır.

Solunum sorunlarınıza temel care olarak kullanabileceğiniz uçucu yağ. İçerdiği yüksek anti viral özelliği ile kaslarınızı ısıtırken cildinizi soğutur.

Sindirim sistemini temizleyicidir.Zihin uyarıcı ve yenileyicidir. Sinir , Stres ve Yorgunluk hissini azaltır.

Güçlendirici ; Zihininize güven ve daha karalı fikirler verir. İştah azaltır.Uzak doğuda enfeksiyon azatıcı ve yayılmasını önleyici olarak kullanılmaktadır. Bağışıklık güçlendiricidir.


Plai uçucu yağı ağrıyı , mide bulantısı , kusmayı dindirir .Astım ve solunum sorunları için azaltıcı özelliktedir.

Pomelo uçucu yağı canlandırıcı , stress ve sinir azaltıcı olarak bilinmektedir.

Dengeleyici ve Uyumlaştırıcı. Akne sorunu yaşayan kuru ve/veya yağlı ciltler için etkili bir temizleyici görevi görür.

Sandal Ağacı uçucu yağı kaygıyı , kronik rahatsızlıkları ve stresi azaltır.

Öksürük ve tıkanıklıklar için etkilidir. Saç derisini rahatlatarak kaşıntıyı azaltır. Duygusal olarak kaygılanma hissini azaltır.

Ester ve Aldehit içeriği ile sedative ve rahatlatıcıdır.

Tarçın Uçucu Yağı enerji verici ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Tarçın , duygusal ve zihinsel yorgunluk eksiklikleri ile konsantrasyon eksikliğini azaltmanıza yardımcı olur.

Canlandırıcı ve motive edici özelliğe sahiptir.

Antideprasan özellikleri ile Sakinleştirici ve Rahatlatıcı etkiler göstermektedir. Sinir azaltmada , Depresyondan kaynaklanan rahatsızlıklara karşı kullanılmaktadır.

Zencefil Uçucu Yağı vitamin zengini Badem yağı ve Jojoba yağı ile beraber kullanılarak nemlendirici görevi görmektedir.

Lemon: Yüksek antiseptik özelliği ile temizleyici ve dezenfekte edicidir. Cilt temizlemesine yardımcı sivilceli ve tıkanmış ciltler için rahatlatıcıdır.

Cilt için antiseptkik etkilerinden dolayı sivilceli ve yağlı citler için etkili bir karışımdır. Saç bakımı ve bebek ürünlerin uzun süredir geleneksel olarak  içermektedir.

UÇUCU YAĞ KARIŞIMLARI BİLGİ BANKASI

Dengeleyici(Balancing): Lavanta ve Sardunya uçucu yağı karışımıdır.

Sakinleştirici(Calming): Tamamen rahatlamayı tecrübe ettiren Mavi Papatya ve Lavanta uçucu yağ karışımıdır.

Konsantrasyon(Concentration): Biberiye , Pomelo , Cadı Fındığı uçucu yağı karışımı ile tamamen doğal içerikli ilham ve keyif verici bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Mutluluk(Happiness): Mutluluk Uçucu yağ karışımı Neroli , Limon ve Bergamot temel yağlarının karışımıyla zihninizde farklı bir etki bırakacaktır.

Jet Lag : Seyahat sonrası oluşan adaptasyon sorunlarınız için Yabani Nane , Fesleğen , Tangerine karışımı içeren karışımımızı deneyebilirsiniz.

Keyif (Joy): Keyif uçucu Yağ karışımımız Lavanta , Cadı Fındığı , Bergamot ve Sardunya uçucu yağlarının karımından elde edilmektedir.

Sabah Bulantısı (Morning Sickness): Lavanta , Biberi Nane karışımı ile gebelik sırasında oluşan mide bulantası ve hassasiyetin üstesinden gelin.

Rahat Uyku (Peaceful Sleep): Lavanta , Misket Limon ve Mandalina karışımı ile Rahat uyku karışımımız size rahat , dinlendirici ve sağlıklı bir uyku sağlayacaktır.

Rahatlatıcı(Relaxing):Frankicense , Lavanta ve Mavi Papatya içerikli rahatlatıcı uçucu yağ karışımı ile zihninizin rahatlamasına ve gerçek rahatlatıcı bir tecrübeye şahit olacaksınız.

Canlandırıcı (Revitalizing): Limon Otu ve Pomelo içerikli karışımımız ,vücut enerjinizin artmasını ve günün yorgunluğunu atmanızı sağlar.

Burun Tıkanıklığı(Stuffy Nose): Okaliptus ve Biberiye içerikli karışımımız burun tıkanıklığını gidererek rahatlatıcı bir etki sağlar.